T&T’s Cyclist Nominated for PanAm Award

T&T’s Cyclist Nominated for PanAm Award

Triple Junior Pan American Cycling medalist, 2x Lima 2019 Champion and National Record Holder, T&T’s Nicholas Lee Paul has been nominated for the first-ever Pan American Sports Awards in the Best Male Athlete Category, to be held on December 13th in Fort Lauderdale, USA.

Paul is the only T&T ath­lete nom­i­nat­ed for the award. In Au­gust, he high­light­ed the Games with his out­stand­ing per­for­mances win­ning gold in the Men’s Sprint and Men’s Team Sprint in Li­ma, Pe­ru.

Paul is among the cream of the crop, with the other Caribbean and Latin American nominees for the title of Best Male Athlete 2019:

Grenada’s Anderson Peters (Javelin)

Cuba’s Mijain Lopez (Wrestling)

Brazil’s Francisco Barretto (Artistic Gymnastics)

Venezuela’s Ruben Limardo (Fencing)

More than 40 athletes and coaches have been nominated in nine categories and part of the selection process will involve voting by the public.

Panam Sports in a release on Tuesday said that “it is launching an easily accessible portal through its website where sport fans, National Olympic Committees, media and even the athletes themselves can vote for who they think made the biggest impact at Lima 2019” and further advised that the public should visit its website at https://www.panamsports.org/vote/ to vote quickly as voting closes on November 30th.

Image result for trinidad's nicholas lee paul"

 

Other Nom­i­nees:

Best Fe­male Ath­lete: Chloe Dygert (USA), Del­fi­na Pig­natiel­lo (ARG), Pao­la Lon­go­ria (MEX), Shelly-Ann Fras­er-Pryce (JAM), Yuli­mar Ro­jas (VEN)

Best Men’s Team: Ath­let­ics 4x400m Re­lay (COL), Base­ball (PUR), Bas­ket­ball (ARG), Beach Vol­ley­ball (CHI)

Best Women’s Team: Artis­tic Swim­ming (CAN), Hand­ball (BRA), Hock­ey (ARG), Soft­ball (USA)

NextGen (U-20 Male): Al­i­son dos San­tos (BRA), An­drew Abruz­zo (USA), Daniel Re­stre­po (COL), Gabriel Rosil­lo (CUB), Patri­cio Font (MEX)

NextGen (U-20 Fe­male): Adri­ana Di­az (PUR), Daniel­la Rosas (PER), Del­fi­na Pig­natiel­lo (ARG), Evi­ta Griske­nas (USA), Katherin Nue­vo (CUB), Yen­ny Sin­is­ter­ra (COL)

Change­mak­er: Mar­co One­to (CHI), Mar­i­ana Pa­jon (COL), Jen­nifer Dahlgren (ARG), Shelly-Ann Fras­er-Pryce (JAM)

Panam Sports Val­ues: Clau­dio Biekar­ck (BRA), Julio Castil­lo (ECU), Krysti­na Alog­bo (CAN), Luis Sco­la (ARG), Nathan Adri­an (USA)

Best Coach: Deysiana Mena (CRC), Gabriel Aram­bu­ru (PER), Ivan Bautista (MEX), Rolan­do Ace­bal (CUB), Stephen Fran­cis (JAM)

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0